Po zaledwie dwóch tygodniach przerwy kierowcy Porsche Mobil 1 Supercup ponownie staną do walki. Tym razem areną zmagań będzie tor Silverstone zwany kolebką brytyjskiego motorsportu. O swoje pierwsze w tej serii będzie walczył Mateusz Lisowski – ubiegłoroczny triumfator prestiżowego cyklu Scirocco R-Cup. W ostatni weekend czerwca Mateusz Lisowski dołączył do grona zawodników ścigających się w Porsche Mobil 1 Supercup. Dzięki wsparciu Volkswagen Motorsport kierowca z Wieliczki dołączył do renomowanej ekipy Förch Racing i obecnie może spełniać swoje marzenie, jakim z pewnością są starty za kierownicą Porsche podczas wyścigów łączonych z Grand Prix Formuły 1.

Na ulicznym torze w Walencji Mateusz Lisowski popisał się świetnym startem i z okrążenia na okrążenie wyprzedzał kolejnych rywali. Jadąc z 15. pola kierowca Förch Racing awansował do czołowej dziesiątki wyprzedzając między innymi Patryka Szczerbińskiego z Verva Racing Team, gdy wprost pod koła jego samochodu wpadł spoiler pochodzący z „dziewięćsetjedenastki” Sebastiaana Bleekemolena. Mateusz musiał zjechać do boksów, gdzie mechanicy wymienili przebitą oponę. Mimo uzyskiwanych czasów na poziomie pierwszej szóstki, nie było już możliwości na osiągnięcie dobrego wyniku. Z dużą rezerwą Mateusz Lisowski podchodzi również do wyścigu na Silverstone. Dla niego to zupełnie obcy obiekt, na którym nigdy wcześniej nie startował. Po intensywnych testach, jakie w ubiegły weekend miały miejsce na Torze Poznań, Mateusz co prawda czuje się w Porsche Carrera GT3 coraz pewniej, jednak zdaje sobie sprawę, że jest zbyt mało doświadczony, aby nawiązać równorzędną walkę z czołówką Porsche Mobil 1 Supercup.

Porsche Mobil 1 Supercup to międzynarodowy, monomarkowy puchar wyścigów samochodowych, które od 1993 r. towarzyszą Grand Prix Formuły 1. To przede wszystkim wielkie wydarzenie sportowe, ale i medialne. Relacje na żywo z wyścigów nadawane są w ogólnoświatowym kanale Eurosport, a w Polsce w stacji TV4. Skróty wyścigów pokazywane są także w Polsacie tuż przed Grand Prix Formuły 1. Wszystko to sprawia, że poszczególne rundy Pucharu oglądane są przez kilkanaście milionów ludzi.

Tor Silverstone położony jest na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire. Odbywają się na nim Grand Prix Wielkiej Brytanii. Rekord okrążenia obecnej wersji toru został ustanowiony w 2010 r. przez Sebastiana Vettela i wynosi 1:29,615. Przed Grand Prix Wielkiej Brytanii 2008 Bernie Ecclestone zadecydował, że wyścig Formuły 1 w tymże kraju od 2010 roku będzie odbywał się na torze Donington Park. Z powodu braku pieniędzy na jego przebudowę, GP nie odbyło się w Donington, a 7 grudnia 2009 r. podpisana została nowa, 17-letnia umowa z władzami toru Silverstone. 11 lutego 2010 r. właściciele obiektu potwierdzili, że wyścigi Formuły 1 będą się odbywać na nowej wersji toru o nazwie Arena, która została zaprojektowana z myślą o serii Moto GP.

Mateusz Lisowski: Do Wielkiej Brytanii wraz z całym zespołem Förch Racing wylatujemy jutro rano. To będzie dopiero mój drugi występ w Porsche Mobil 1 Supercup, więc podchodzę do tego wyścigu podobnie jak do startu w Walencji. Zwłaszcza, że zupełnie nie znam toru Silverstone. Być może w jego poznaniu pomoże mi sesja na symulatorze, którą mamy zaplanowaną tuż przed weekendem wyścigowym. W Hiszpanii na kilku okrążeniach udało mi się uzyskać kilka przyzwoitych czasów. Mam nadzieję, że tu będzie podobnie, choć zdaję sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo mocna. Z niecierpliwością czekam na rundę w Hockenheim. Niemiecki tor nie kryje przede mną tajemnic i tak naprawdę od tego wyścigu mam zamiar pokazać na co mnie stać.

fot. gt3ccce.com