Zawodnicy ORLEN Team, startujący obecnie w Rajdzie Dakar, wzmocnili szeregi Poland National Team, ekipy polskich rajdowców powołanej do życia przez Polski Związek Motorowy. – Bardzo się cieszymy, że kolejni polscy zawodnicy z wybitnymi osiągnięciami w rajdach terenowych dołączyli do naszego zespołu. Od samego początku projekt Poland National Team miał skupiać wszystkich zawodników, a obecność wśród nich rajdowców ORLEN Team jest naturalną koleją rzeczy – powiedział Michał Sikora, Wiceprezes PZM.

ORLEN Team nieprzerwanie od 2000 r. występuje w biało-czerwonych barwach podczas wszystkich najważniejszych imprez rajdowych świata, takich jak Mistrzostwa Świata FIM, Puchar Świata FIA, czy w najbardziej prestiżowym przedsięwzięciu motoryzacyjnym – Rajdzie Dakar. Kuba Przygoński, Jacek Czachor i Marek Dąbrowski to wielokrotni Mistrzowie i Wicemistrzowie Świata w rajdach terenowych. Do Kuby Przygońskiego należy najwyższa lokata, jaką polski motocyklista osiągnął na Dakarze – 8. miejsce w 2010 r. Kapitan zespołu Jacek Czachor jest jedynym zawodnikiem na świecie, który meldował się na mecie każdej z dwunastu edycji rajdu Dakar, w której startował. Do zespołu należy również Szymon Ruta, specjalizujący się do tej pory w rajdach płaskich i debiutujący w obecnej edycji Dakaru.

Właśnie połączyliśmy siły z kolegami z Poland National Team. Mamy wielu szybkich i utalentowanych zawodników, którzy trzymając się razem mogą wspólnie dążyć do osiągnięcia wysokiej pozycji Polski na międzynarodowej arenie sportowej. Pamiętam, kiedy zaczynaliśmy przygodę z rajdem Dakar – byliśmy wtedy jedynymi reprezentantami Polski. Z roku na rok polskich zawodników przybywało i nadszedł moment aby wspólnie powalczyć o najwyższe trofea – powiedział kapitan Jacek Czachor.

Poland National Team to drużyna ponad podziałami, której przyświeca cel patriotyczny. Otwarte struktury i wymiar społeczny projektu pozwolą umocnić pozycję Polaków na arenie światowej. Będą też płaszczyzną do szkolenia młodych, perspektywicznych kierowców, takich jak Michalina Rybak czy Martin Kaczmarski.

Ideą powołania Poland National Team jest budowanie świadomości wśród nas zawodników, że w wielu odległych miejscach na ziemi jedziemy razem dla Polski, że niezależnie od zajmowanych pozycji powinniśmy sobie pomagać i wspierać się nawzajem. Marzy mi się, aby należeli do niej wszyscy Polacy startujący w rajdach, niezależnie od tego czy jadą w teamach fabrycznych, czy reprezentują zespoły sponsorów, czy też sami finansują swoją pasję i udział w rajdach – mówił w grudniu Rafał Sonik, pomysłodawca i kapitan PNT.