Według prawa, opony letnie i zimowe muszą mieć bieżnik o minimalnej głębokości 1,6mm. Jednak głębokość bieżnika opony zimowej powinna być o wiele większa aby opona wykonywała swoje zadania prawidłowo na zimowej nawierzchni. Dlatego też w przypadku ogumienia zimowego zaleca się bieżnik o głębokości co najmniej 4mm. Jeśli zaś chodzi o ogumienie letnie, należy używać opon o głębokości bieżnika co najmniej 3mm. Wtedy też zostaną zachowane właściwości trakcyjne.

Właściwy bieżnik jest bardzo ważny, ponieważ zapewnia lepsze kierowanie pojazdem, wydłużenie żywotność opony, a także poprawę własności trakcyjnych ogumienia. Rzeźba bieżnika jest użyteczna zwłaszcza w przypadku opon zimowych – dzięki licznym lamelom, opona ma większą przyczepność w czasie ruszania i lepiej hamuje pojazd na śniegu. Opony letnie dzięki mniejszej głębokości bieżnika lepiej radzą sobie na nawierzchni w okresie letnim niż opony zimowe.

Ogumienie całkowicie gładkie lub z delikatną rzeźbą bieżnika (slicki) nadają się wyłącznie do jazdy po nawierzchni suchej, ponieważ taka opona nie odprowadza wody, co prowadzi do aquaplanacji. Ze względu na ten fakt, stosuje się je najczęściej podczas wyścigów samochodowych, motocyklowych i w kolarstwie. Opony o rowkowym kształcie mają lepszą przyczepność niż slicki i usuwają wodę spod kół. Wydatny bieżnik posiadają opony klockowe i w tym przypadku dostępnych jest wiele odmian – jedne służą do jazdy po zmiennym podłożu, inne do poruszania się po grząskiej, wilgotnej nawierzchni.

Aby poruszać się po nawierzchni pokrytej śniegiem lub lodem jak najbardziej bezpiecznie, stosuje się opony kolcowe. Są one pokryte metalowymi kolcami. Opony deszczowe zabezpieczają przed poślizgiem, ponieważ ich specjalna rzeźba bieżnika skutecznie odprowadza wodę spod ogumienia. Dobrze wyprofilowany bieżnik posiadają opony błotno-śniegowe, umożliwia on lepszą przyczepność na pośniegowym błocie i śniegu.

Zmierzenie głębokości profilu bieżnika możliwe jest dzięki specjalnym miernikom. Istnieje też domowy, prosty sposób – należy wsadzić zapałkę w zagłębienie opony, zaznaczyć jej głębokość, a następnie zmierzyć ten odcinek na zapałce. Takie działanie pozwoli też na zmierzenie wskaźnika zużycia opony – jeśli wyniesie mniej niż 1,6mm, konieczna jest wymiana ogumienia.