Będąc posiadaczem samochodu, czy to nowego, kupionego w salonie czy też używanego, pochodzącego z rynku wtórnego, zawsze musimy dbać o jego stan techniczny.Polskie drogi i ich stan sprawiają, że szczególnie elementy zawieszenia zużywają się dużo szybciej. W przypadku nowego samochodu, objętego gwarancją, jego bieżącą obsługą zajmie się autoryzowany serwis. Lecz gdy upłynie termin gwarancji lub też w przypadku zakupu używanego samochodu, z bieżącymi naprawami musimy radzić sobie sami, co niejako zmusza nas do poznania rynku auto części.

Na co zwracać uwagę przy samodzielnym serwisowaniu auta? Przede wszystkim jeżeli nie mamy odpowiednich umiejętności technicznych, obsługę naszego samochodu musimy powierzyć specjalistom. O ile autoryzowane serwisy zwykle nie są brane pod uwagę ze względu na wysokie koszty napraw czy części do aut, to warto rozważyć skorzystanie z usług tańszych, lecz równie solidnych warsztatów. Oferują one niejednokrotnie porównywalny standard usług, przy dużo niższych kosztach. Jakość części samochodowych oraz samej obsługi wcale nie jest jednak niższa.

Serwisy i warsztaty zwykle oferują kompleksową naprawę bądź wymianę danego elementu, jednak warto się zainteresować, jakich komponentów jakich producentów używają. Części do samochodów występują bowiem u wielu dystrybutorów, często różniąc się tylko ceną. Przy poważniejszych naprawach czas poświęcony na ich dobór i skorzystanie z najlepszej oferty może oznaczać zaoszczędzenie kilkuset czy nawet kilku tysięcy złotych.