W niedzielę zakończył się jeden z najbardziej wymagających rajdów w naszej części Europy – Baja Poland 2012, który odbywał się w Szczecinie. W klasyfikacji generalnej Adam Małysz i jego pilot Rafał Marton, jadący samochodem Mitsubishi L200, zajęli bardzo dobre piąte miejsce. Oznacza to objęcie prowadzenia w Mistrzostwach Polski Cross Country oraz zwycięstwo załogi Małysz/Marton w Rajdowym Pucharze Polski Cross Country 2012.

Rajd Baja Poland 2012 stanowił rundy Pucharu Świata FIA, Pucharu Sfery Centralnej FIA-CEZ, Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych oraz Mistrzostw Słowacji w Cross-Country. Tak dobry rezultat załogi Małysz/Marton w tych zawodach sprawił, że były multimedalista olimpijski wraz z pilotem Rafałem Martonem zdobyli Rajdowy Puchar Polski Cross Country. Puchar obejmował dwa starty: Baja Carpathia i Baja Poland w Szczecinie. Pierwszy z nich odbywał się w Stalowej Woli pod koniec czerwca i choć Małysz zaprezentował się tam dobrze, to rajd nie został dokończony ze względu na niebezpieczne warunki panujące na trasie.

Zdobycie Pucharu jest dla nas pierwszym znaczącym sukcesem w karierze. Cieszymy się niezmiernie z tego powodu, ale wiemy, że przed nami wciąż wiele pracy do wykonania. Chcemy walczyć jak równy z równym z czołówką światową. Pokonaliśmy w Szczecinie takich zawodników jak Khalifa Al-Mutawei czy Jean Louis Schlesser i to oznacza, że jesteśmy coraz bliżsi naszego celu – mówi Adam Małysz.

Bardzo dobry wynik w Szczecinie sprawił również, że duet Małysz/Marton objął prowadzenie w Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych. Mistrzostwa obejmują pięć startów. Pierwsze rajdy odbyły się w węgierskim Kapuvarze a drugi w Stalowej Woli. Do końca pozostały jeszcze dwa rajdy, które odbędą się pod koniec września w Vsetinie w Czechach oraz w dniach 19-21 października w słowackiej Bratysławie.

Chcemy obronić pierwsze miejsce w Mistrzostwach, tym bardziej że wygrana w nich jest bardzo prestiżowa, a to z kolej będzie znakomita nagroda za naszą ciężką pracę, którą wykonaliśmy w ostatnim czasie. Mamy jeszcze spore rezerwy w naszej jeździe, ale im więcej kilometrów pokonamy, tym będziemy jeszcze lepsi. Na Słowacji i w Czechach czekają nas do pokonania bardzo techniczne trasy i to będzie prawdziwy sprawdzian dla nas i dla naszych umiejętności. Póki nie będziemy popełniać błędów, a nasze Mitsubishi L200 dalej będzie się sprawować dobrze, to jesteśmy dobrej myśli – uważa Rafał Marton.

Do tej pory największym sukcesem Adama Małysza było zajęcie 37. miejsca w swoim debiucie w najtrudniejszym rajdzie świata Paryż – Dakar. Należy dodać, że były skoczek narciarski bierze udział w rajdach dopiero od 2011 roku i dobre występy na trasach są obiecującym prognostykiem przed kolejnymi startami.