W rozpoczynającym się za kilka tygodni Rajdzie Dakar polscy kierowcy wystartują po raz pierwszy pod wspólną flagą. W drużynie powołanej do życia przez Polski Związek Motorowy pojadą m.in. Krzysztof Hołowczyc, Adam Małysz i Rafał Sonik. Reprezentacja Polski w Rajdach Terenowych powstała z inicjatywy Rafała Sonika, pierwszego Polaka na podium w Rajdzie Dakar, który do swojego pomysłu przekonał innych zawodników oraz Polski Związek Motorowy.

Dzięki temu, po raz pierwszy w kilkunastoletniej historii polskich startów w Dakarze, nasi zawodnicy pojadą jako jedna drużyna – wyjaśnia cel powołania Poland National Team Andrzej Witkowski, prezes Polskiego Związku Motorowego, który czynnie zaangażował się w promocję projektu i budowanie jego wizerunku. – Do tej pory zarówno w słynnym Dakarze, jak i w innych rajdach terenowych, jadący w nich Polacy reprezentowali zespoły fabryczne, teamy sponsorów lub indywidualne przedsięwzięcia. Stąd pomysł wspólnej, narodowej drużyny integrującej polskich zawodników ścigających się w rajdach cross-country – dodaje znakomity kierowca quadowy Rafał Sonik, jeden z głównych faworytów Rajdu Dakar 2013.

Reprezentacja ma za zadanie zjednoczyć polskich zawodników biorących udział nie tylko w Rajdzie Dakar, ale również innych imprezach off-roadowych. Jej celem jest budowanie pozytywnego wizerunku Polaków startujących w najtrudniejszych rajdach świata. Każdemu z zawodników jadących w barwach Poland National Team zależy również na propagowaniu wartości Reprezentacji Polski, popularyzacji rajdów cross-country i szkoleniu następców.

Poland National Team zadebiutuje na trasach off-roadowych podczas najbliższego Rajdu Dakar – jednego z najbardziej prestiżowych, a zarazem najtrudniejszych wydarzeń sportowych w tej kategorii. Podczas wyścigu, który wyruszy 5 stycznia 2013 r. ze stolicy Peru, Limy, nasze barwy reprezentować będą cztery załogi samochodowe, dwie ciężarówki oraz Rafał Sonik na quadzie.

Poland National Team na Rajd Dakar 2013
Rafał Sonik / quady / Yamaha Raptor 700
Krzysztof Hołowczyc / Filipe Palmeiro (POR) / samochody / Mini All 4 Racing
Piotr Beaupré / Jacek Lisicki / samochody / BMW X5 CC
Adam Małysz / Rafał Marton / samochody / Toyota Hilux
Grzegorz Baran / Bartłomiej Boba / Robert Jachacy / ciężarówki / MAN TG 4×4
Dariusz Żyła / Pierre Calmon (FRA) / samochody / Mitsubishi Pajero
Robert Jan Szustkowski Jr. / Jarosław Kazberuk / Wojciech Białowąs / ciężarówki / Mercedes Unimog U400 Rally

fot. holek.pl