Cztery tysiące kilometrów przez pustynie, błota, wydmy i stepy – tak wyglądał Silk Way Rally. Ale udało się i pierwsza Polka w historii rosyjskiego rajdu, uznawanego za najtrudniejszy po Dakarze rajd cross country, dojechała szczęśliwie do mety i zajęła wysokie 32. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Silk Way Rally rozpoczął się 7 lipca w Moskwie na Placu Czerwonym, a zakończył 12 lipca w Maykop. Wystartowało w nim 88 załóg z całej Europy. Kierowcy mieli do przejechania ponad 4 tysiące kilometrów, z czego aż 2 tysiące to odcinki specjalnie. Na rosyjskich bezdrożach musieli pokonać zarówno szybkie, szutrowe trasy, jak i tereny błotniste i kopne wydmy. Silk Way Rally, z racji stopnia trudności, jest postrzegany jako typowo męski rajd. Jednak w tym roku stereotyp został przełamany i za kierownicą zasiadła pierwsza Polka w historii rajdu Silk Way Rally – Hanna Sobota.

Zespół w składzie Hanna Sobota/Maciej Marton sukcesywnie, przez cały rajd, piął się w górę w klasyfikacji generalnej. Po pierwszym etapie byli na 64. miejscu, po trzecim wskoczyli na 42., aby zakończyć rajd na zaskakująco wysokiej, jak na debiutantów, 32. pozycji. Na trasie, nie obyło się oczywiście bez trudności. Niedopasowanie opon do warunków terenu, awaria intercomu (systemu łączności między kierowcą i pilotem), utrata przyczepności na błocie, przejazd przez płonące trawy na odcinku 30 kilometrów – to tylko niektóre przeszkody, które musiała pokonać Hanna Sobota. Dla Polki nie był to jednak pierwszy rajd, więc pomimo problemów, zespołowi Sobota Rally udało się ukończyć rajd ze znakomitym wynikiem.

Samochód świetnie spisywał się na trasie, nic się nie zepsuło, a my po prostu jechaliśmy do przodu. Ukończyliśmy najtrudniejszy zaraz po Dakarze rajd cross country i nie ukrywam, że jesteśmy dumni z naszego osiągnięcia – komentuje Hanna Sobota. Ukończenie Silk Way Rally jest dla Hanny Soboty ważnym osiągnięciem w jej karierze sportowej. Natomiast sam start w tak trudnym rajdzie, stanowił rozgrzewkę i próbę sił, przed czekającym ją przyszłorocznym wyzwaniem. Hanna Sobota planuje spełnić swoje największe marzenie i wystartować w najsłynniejszym i najtrudniejszym z rajdów terenowych – Rajdzie Dakar.