Po raz 15 w tym roku zostanie rozegrany jeden z najstarszych wyścigów górskich w Polsce. Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski zawitają do Sopotu już od 6 lipca i potrwają cały weekend 6-8 lipca. Tym razem data wyścigu pokrywa się z rozgrywanymi rundami numer 7 i 8. Tak więc w sobotę kibice obejrzą zmagania zawodników w 7, a w niedzielę w 8 rundzie.
Jak przystało na nadmorski kurort, Sopot, za sprawą zawodników jacy pojawia się na trasie, zamieni się na kilka dni w polskie Monte Carlo, z charakterystycznym rondem przy ulicy Kolberga, które stanowi główny punkt na trasie wyścigu. Przejazd przez rondo już nie raz rujnował plany najszybszych na zwycięstwo, które było na wyciągnięcie reki.

To bardzo fajne zawody, moje ulubione. Jest i górska trasa, ale co najważniejsze rewelacyjna wakacyjna atmosfera, ogromna liczba kibiców, morze, plaża, molo, no i bardzo bojowa atmosfera jaka panuje podczas samych zawodów – mówi lider grupy N sezonu 2012 Rafał Grzesiński. W ubiegłym roku na trasie o długości 3050 metrów triumfował późniejszy Mistrz Polski sezonu 2011 Mariusz Stec, ustanawiając również nowy rekord trasy z czasem 1.28.818. Drugi dzień rywalizacji w Sopocie, zakończył się dla mistrza poważnie wyglądającym wypadkiem, który obiegł całą Polskę. Drugą rundę LOTOS GRAND PRIX Sopot-Gdynia wygrał Aleksander Michałowski, pierwszy raz stając na pierwszym miejscu podium. Jak będzie w tym roku?

Pierwszy weekend lipca, czyli początek wakacji to już charakterystyczne dla Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski zawody nad morzem w Sopocie. Klimat i atmosfera tego wyścigu są bardzo wyjątkowe, co podkreślają zawodnicy jacy ścigają się tu już od 15 lat – mówi pomysłodawca i dyrektor zawodów, Lesław Orski. – Mogę powiedzieć, że nie zabraknie emocji i wolnego czasu kiedy zawodnicy wybiorą się na molo i pojawią na ulicach Sopotu. To właśnie takie zawody, gdzie można odpocząć na piasku, wykąpać się w Bałtyku, a na drugi dzień wsiąść w wyścigowe auta i ścigać się o jak najlepsze miejsca.

W tym roku organizatorzy z Automobilklubu Orskiego przygotowali oprócz rund GSMP, emocje dla kibiców, którzy pojawia się na trasie. W sobotę oprócz aut które jadą do przodu swój kunszt jazdy zaprezentują ci którzy lubią „Jazdę Bardziej Bokiem” czyli drifterzy, którzy już 12-14 lipca w ramach Driftingowych Mistrzostw Polski rozegrają w Sopocie pod Operą Leśną zawody w ramach SOPOT DRIFT FESTIVAL. – Wszystkich kibiców zapraszamy również pod Centrum Handlowe Wzgórze w Gdyni, gdzie w piątek 6 lipca odbywać się będzie w godzinach 14:00-20:00 badanie kontrolne przed 7 i 8 rundą GSMP. Tam kibice zobaczą z bliska samochody wyścigowe – mówi Łukasz Strzelecki, rzecznik prasowy wyścigu.

Listę zgłoszeń do zawodów poznamy już 4 lipca w środę, ale już dziś wiemy, że nie zabraknie ścisłej czołówki GSMP – Tomka Mikołajczyka w Mitsubishi Ultraleggera, Mariusza Steca, Aleksandra Michałowskiego, Marcina Bełtowskiego, a swój start zaliczy prawdopodobnie Tomasz Nagórski, który lideruje w klasyfikacji generalnej sezonu 2012. Ze względu na rozgrywany wyścig w sobotę jak i w niedzielę, droga prowadząca z Sopotu ul. Malczewskiego do Gdyni na ulicę Sopocką będzie zamknięta dla ruchu samochodów. W związku z tym mieszkańcy oraz wczasowicze jacy pojawią się w tym czasie w tym rejonie trójmiasta będą musieli pojechać objazdami.

fot. Arkadiusz Bar