12. runda FIA CEZ Hill Climb Trophy zostanie rozegrana na włoskiej trasie wyścigu górskiego z Cividale del Friuli do Sanktuarium Castelmonte. Na 6600 m trasie w tym roku pojawi się aż trzech polskich zawodników – Grzegorz Duda, Bartosz Wiśniowski i Mistrz Polski klasy N-2000 w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski 2012 Piotr Oleksyk, który zaliczy zagraniczną rundę jako nagroda za świetny sezon w polskich górach.

Tarnowianin Piotr Oleksyk po raz pierwszy pojawi się w górach na północy Włoch i będzie to również pierwszy tak poważny występ tego zawodnika. Piotrek skorzysta ze swojego Renault Clio Ragnotti, którym ścigał się w tym roku w GSMP.
Trudna rajdowa trasa będzie wyzwaniem dla Oleksyka, który lubi kręte odcinki na których czuje się najlepiej.

Piotr Oleksyk: Ostatnie zawody w tym sezonie odbędą się dla mnie we Włoszech. Chciałbym zobaczyć jak wyglądają takie zagraniczne zawody, podpatrzeć europejską konkurencję z grupy N i A. Do tego występu od dłuższego czasu namawiał mnie mocno Grzegorz Duda. Udało mu się i już w czwartek wybieramy się do Cividale del Friuli, na 12 rundę FIA CEZ Hill Climb Trophy. Chciałbym bez przygód przejechać cały wyścig i zebrać nowe doświadczenie. Wyjazd do Włoch to nagroda za świetny sezon w GSMP, w którym udało mi się zdobyć tytuł Mistrza Polski w klasie N-2000.

– Tym bardziej cieszę się na ten występ, ponieważ mój główny sponsor firma BRC ma swoją siedzibę właśnie we Włoszech. Trasę widziałem tylko na onboardach. Jest rewelacyjna, typowo rajdowa i ma 6600 m. To cos jak Limanowa, ale z większą ilością zakrętów. Podczas tego wyścigu nie chcę nikomu nic udowadniać. To runda FIA CEZ oraz Mistrzostwa Austrii, Słowenii i Włoch, więc główny cel to zmierzyć się z zagranicznymi zawodnikami i znaleźć swoje miejsce.

– Dziękuję moim sponsorom, którzy uhonorowali mój tytuł mistrzowski właśnie tym występem: firmie Czakram Jacek Okoński, który jest oficjalnym przedstawicielem samochodowych instalacji gazowych marki BRC na Polskę, firmie Mytnik Auto Części oraz Pixel-Reklamy www.pixel-reklamy.pl i agencji reklamowej Elefant. Cieszę się bardzo, że z polskimi reprezentantami do Włoch wybiera się portal www.wyscigigorskie.pl, który przygotuje z tych zawodów materiały filmowe, onboardy no i przeprowadzi na miejscu relację dla naszych kibiców. Trzymajcie za mnie kciuki i za całą polską ekipę.