Współcześni kierowcy bardzo cenią sobie niezawodność silników i ich dużą moc. Ostatnie lata i coraz większa liczba posiadaczy samochodów z silnikiem Diesla pokazują, że rozwiązaniem spełniającym oczekiwania fanów motoryzacji jest turbodoładowanie.

Kilka ciekawych faktów z historii

Zapewne bardzo duża grupa osób czytających ten artykuł jest szczęśliwymi posiadaczami samochodów, których moc silnika jest wspierana poprzez działanie turbosprężarki. Ale też zapewne większość z nas nie wie co tak naprawdę dzieje się pod maską naszego samochodu i skąd bierze się moc, dająca tak wiele radości z jazdy. Historia turbosprężarki ma nieco ponad 100 lat. W roku 1905 szwajcarski wynalazca Alfred Buchi stworzył pierwszą turbosprężarkę napędzaną spalinami. Dwadzieścia lat później ten sam człowiek poszedł o krok dalej i łącząc turbodoładowanie z wydechem spalin silnika znacznie zwiększył jego moc. Niemal dwukrotnie. Od tamtej pory kolejni pasjonaci usprawniają ten proces starając się optymalnie wykorzystać potencjał, jaki daje użycie turbosprężarki. Z efektów ich pracy, lat prób i doświadczeń korzystamy dziś w zakresie masowym.

Czym jest regeneracja turbosprężarki?

Aby zrozumieć temat regeneracji turbosprężarek warto najpierw, choćby w uproszczony sposób, poznać zasadę ich działania. Turbosprężarka składa się z dwóch podstawowych elementów, którymi są turbina i sprężarka. Oba te elementy są osadzone na jednym wale. Spaliny pochodzące z silnika powodują ruch wirnikowy turbiny, a sprężone powietrze, które zwiększa moc silnika pochodzi ze sprężarki. Cala technologia działa oparta jest na ruchu wirnikowym obu elementów. Awaria turbosprężarki wynikać może z wielu różnych przyczyn. Może to być mechaniczne uszkodzenie, wadliwe podzespoły konstrukcyjne, ale także zanieczyszczenie. Ta ostatnia przyczyna jest nader częsta a wynikać może przede wszystkim z zaniedbań, których dopuszczają się kierowcy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w zakresie regularnej wymiany oleju i filtrów.

W przypadku stwierdzenia awarii turbosprężarki mamy dwa wyjścia. Możemy ją wymienić inwestując w nowy egzemplarz. Jest to jednak kosztowne i warto rozważyć opcję regeneracji. Jest to trudne zadanie i wymaga wiedzy, praktyki i dogłębnej znajomości konstrukcji turbosprężarki. Zadanie polega bowiem na całkowitym rozłożeniu turbosprężarki na pojedyncze elementy, ich oczyszczenie, jeśli stwierdzone zostanie uszkodzenie jakiegoś komponentu to jego wymianie. Później oczywiście turbosprężarkę składa się w całość. Taki zabieg, jeśli jest profesjonalnie wykonany daje gwarancję sprawności porównywalną z nową turbosprężarką. Zaletą jest też cena. Regeneracji turbosprężarki, z powodów wymienionych powyżej, nie warto zlecać przypadkowej firmie. Brak kwalifikacji może spowodować więcej szkody niż pożytku. Dlatego trzeba poświęcić swój czas na znalezienie dobrej firmy świadczącej tego typu usługi. Jeśli szukacie takiej firmy w okolicach Mielca zweryfikujcie np. tę http://turbosprezarki.info/. Można ograniczyć poszukiwania do Internetu, ale w tym przypadku rozsądniej będzie popytać znajomych i oprzeć się na rekomendacjach.