Zasady, jakimi rządzi się rynek motoryzacyjny, mogą być trudne do zrozumienia dla przeciętnego użytkownika samochodu. Można powiedzieć, że na każdym kroku spotyka on pułapki, i tylko odrobina sprytu lub też dobry doradca pozwoli ich uniknąć. Nieprzyjemnymi niespodziankami mogą się okazać chociażby nierzetelne serwisy czy dostawcy podzespołów. Warto więc pamiętać, aby korzystać wyłącznie ze sprawdzonych firm, zakładów czy sprzedawców, oferujących auto części.

Wbrew pozorom, samochód wymaga stałej uwagi i opieki. Nie można dopuścić do sytuacji, że po prostu nie pojedzie dalej na skutek awarii. Należy na bieżąco monitorować jego stan i reagować na wszystkie niepokojące objawy. Części samochodowe mają to do siebie, że po jakimś czasie się zużywają, należy więc zawczasu zaplanować ich wymianę. Podobnie rzecz ma się z płynami czy elementami eksploatacyjnymi, które należy na bieżąco uzupełniać czy też zmieniać.

Mówi się, że motoryzacja nie jest dla każdego, i nie sposób się nie zgodzić z tym powiedzeniem. Wydaje się ono może nieco dziwne wobec faktu, iż obecnie liczba samochodów w naszym kraju stale rośnie. Jednak zupełnie czym innym jest posiadanie aut, a czym innym dbanie o nie, choćby poprzez zakup odpowiednio dobranych części do samochodów. Często zapominamy o tym, że im tańszy element, tym jego jakość, a zatem także żywotność jest dużo niższa. Zamienniki nie są niczym złym, jednak należy wybierać wyłącznie części do aut od sprawdzonych producentów.