Jeden z najbardziej utytułowanych sportowców w historii polskiego sportu – Adam Małysz wraz ze swoim pilotem – Rafałem Martonem 22 czerwca zakończyli treningi przygotowując się do kolejnych startów w rajdach terenowych. Trening odbywał się na poligonie w Żaganiu, na tym samym, na którym 15 września 2011 roku Adam Małysz pobił rekord prędkości w jeździe samochodem w terenie. Polski mistrz skoczni i kierownicy osiągnął rekord prędkości 180 km/h w klasie T-2 (dotychczasowy wynosił 176 km/h).

Adam Małysz i Rafał Marton jeżdżą razem od ponad roku. O kolejnych sukcesach w sportach motorowych „Orła z Wisły” świadczy konsekwentnie realizowany program treningowy, a tym samym coraz większe doświadczenie i umiejętności kierowcy rajdowego. – Osiągnęliśmy już bardzo dobry poziom porozumienia, dobrze się ze sobą czujemy i wiemy, że najlepsze jeszcze przed nami – dodaje Rafał Marton. – Chcemy wygrać każdy rajd, w którym startujemy, ale naszym nadrzędnym celem jest Dakar 2013 i wszystkie starty traktujemy jako przygotowania do tego rajdu.

Załoga w trakcie jazd treningowych korzystała z dwóch samochodów. Pierwszym z nich był Mitsubishi L200 przygotowany przez Miroslawa Zapletala (specyfikacja T-1). Drugim natomiast był Porsche Cayenne przygotowane przez Macieja Stańco firmowane przez Star Moto Racing (specyfikacja T-2). Development tego auta nadzoruje Łukasz Komornicki, który w 2004 roku zajął 14. miejsce razem z Rafałem Martonem w klasyfikacji generalnej Rajdu Dakar.

Team wysoko ocenia testy Porsche Cayenne – Star Moto Racing wykonało kawał dobrej roboty – mówi Rafał Marton, pilot Adama Małysza. – Auto wygląda na niezawodne i dopracowane w najmniejszych detalach. Natomiast Mitsubishi L200 przygotowane przez Czecha okazało się bardzo szybkie i sprawne. Załoga zwykle trenuje w Drawsku Pomorskim lub w Żaganiu. Poligony są wybierane na treningi i testy ponieważ są terenami zamkniętymi, zatem odbywają się one w maksymalnie bezpiecznej atmosferze.

Trenujemy minimum raz w miesiącu i minimum cały tydzień. Poligon w Drawsku Pomorskim od ponad miesiąca jest niedostępny, w związku z czym obecnie korzystamy z gościnności dowódców poligonów w Żaganiu i Świętoszowie. Nie chcemy mówić o szczegółach naszych treningów ale jesteśmy bardzo zadowoleni z postępów jakie osiągamy podczas kolejnych wyjazdów treningowych. Kolejne starty w rajdach terenowych załogi z cyklu CEZ Cross Country to m.in Baja Carpathia (Polska) – 29. 06 – 01.07 i Gyulai Várfurdo Cup (Węgry) – 03 – 05.08 oraz z cyklu FIA World Cup cross-country to m.in. Hungarian Baja (Węgry) – 23 – 25.08 oraz Baja Poland (Polska) – 13 – 16.09 br.