Masaż poprawia samopoczucie i jest jednym z najlepszych sposobów na relaks. Jest również niezastąpiony w rehabilitacji, wspomaga przy leczeniu wszelkiego rodzaju bólu. Masażyści często korzystają również z technik wschodu – akupresury i akupunktury.

Jak zostać masażystą? Masażysta, jako zawód około-zdrowotny jest regulowany przez Ministerstwo Pracy, które ustala zakres obowiązków i kwalifikacji. Aby go wykonywać należy zdobyć tytuł technika masażysty lub dyplom potwierdzający kompetencje w tym zawodzie.

Sposobów by taki tytuł uzyskać jest kilka. Pierwszym z nich są oczywiście studia z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji, co w zależności od uczelni trwa od 4 do 5 lat. Kursy masażu oferowane są również przez szkoły pomaturalne i firmy szkoleniowe.

Dla kogo kurs masażu?

Oferta kursów skierowana jest zarówno dla osób, które pragną zdobyć nowy zawód, jak i tych, którzy pracują już jako masażyści, ale chcą rozszerzyć swoją wiedzę w tej dziedzinie. Firmy szkoleniowe oferują zwykle kilka poziomów zaawansowania, dzięki czemu osoby z doświadczeniem zawodowym nie muszą zaczynać od podstaw.

Przegląd kursów masażu

Akademia Zdrowia prowadzi kursy w Warszawie, Bydgoszczy, Łodzi, Rzeszowie i Kielcach. W szkole można poznać tajniki masażu klasycznego, leczniczego, refleksoterapii i odnowy biologicznej. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych rehabilitantów. Po zakończeniu kursów wydawane jest zaświadczenie na druku Ministerstwa Edukacji Narodowej potwierdzające kwalifikacje zawodowe oraz dwa dyplomy w języku polskim i angielskim.

Akademia Medica działa w większości polskich miast wojewódzkich. Kursy prowadzone są przez rehabilitantów z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Szkoła współpracuje z Urzędami Pracy i Powiatowymi Ośrodkami Pomocy Rodzinie, które refundują naukę osobą o trudnej sytuacji finansowej.

Akademia Sztuki Masażu Menos prowadzi profesjonalne kursy w zakresie masażu klasycznego, orientalnego, kosmetycznego, sportowego i innych. Szkoła działa w Katowicach, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. Akademia wpisana jest do ewidencji niepublicznych placówek kształcenia ustawicznego oraz do rejestru instytucji szkoleniowych.

fot. Thomas Wanhoff/Wikimedia Commons