Zima jest porą, która stawia przed kierowcami wiele nowych wyzwań. Odpowiednie przygotowanie samochodu do jazdy w warunkach zimowych jest sprawą, której lekceważyć nie można. Od tego zależy przecież bezpieczeństwo na drodze oraz komfort jazdy. Jak przygotować samochód na zimę?

Pomyśl o zimie wcześniej

Wielu kierowców czeka z przygotowaniem swego samochodu do jazdy w warunkach zimowych niemal do ostatniej chwili. Efekt? Zima daje w kość nie tylko drogowcom, ale i tym, których pierwszy śnieg zaskoczył przed wymianą opon. To właśnie pierwsze opady śniegu sprawiają, że rośnie zainteresowanie wymianą ogumienia, zwiększa się też nagle sprzedaż zimowych płynów do spryskiwaczy. A przecież do zimy można przygotować się ze sporym wyprzedzeniem i nie dać się jej pierwszym, często dość gwałtownym atakom.

Niezbędne akcesoria dla kierowców

Zimą kierowcy zmuszeni są do korzystania z wielu drobnych, za to niezwykle praktycznych akcesoriów. Specjalne skrobaczki, dzięki którym można szybko oczyścić szybę samochodu ze szronu i lodu, płyny do spryskiwaczy oraz płyny ułatwiające otwieranie zamarzniętych zamków – oto najważniejsze akcesoria, które zimą stają się niezbędne. Nie można też zapominać o łopacie lub saperce, która pozwoli wyjechać z przysypanego parkingu lub odśnieżyć podjazd do garażu.

O specjalne akcesoria muszą się dodatkowo postarać ci, którzy nawet zimą muszą spędzać wiele czasu na dłuższych trasach. Dla nich jednym z najważniejszych sprzętów stają się łańcuchy śniegowe, które powinny być dobrze dopasowane do rozmiaru opon. Warto je zakładać na tych drogach, o których odśnieżeniu „zapomniano” oraz – dla zwiększenia bezpieczeństwa – na górskich, krętych trasach.

Wymiana opon

Z odpowiednim wyprzedzeniem należy też wymienić opony z letnich na opony zimowe. To czynność, z którą nie trzeba czekać do pierwszych opadów śniegu. Choć wielu kierowców czeka na nastanie „prawdziwej” zimy, wymiany można dokonać wcześniej. Wystarczy, by temperatury spadły poniżej 7 stopni (liczy się tu średnią dobową).

Warto dokonać takiej wymiany ze stosownym wyprzedzeniem. Dlaczego? Przede wszystkim zapobiegliwych kierowców nie zaskoczą pierwsze opady śniegu, mniej problemów sprawią im też pojawiające się już późną jesienią przymrozki. Są one bardzo niebezpieczne i z pewnością mogą sprawić sporo kłopotów – szczególnie mniej doświadczonym kierowcom.

Sroga zima jest wyzwaniem nie tylko dla ludzi, ale również dla samochodów. Dobrze przygotowane do zimy pojazdy znacznie lepiej znoszą wszelkie trudy związane zarówno z niskimi temperaturami, jak i z jazdą po śliskich, pokrytych śniegiem drogach. Przekłada się to i na bezpieczeństwo, i na komfort jazdy.