Wady zgryzu są dość często występującym problemem u ludzi młodych. Właściwe ustawienie zębów oraz fizjologiczne połączenie żuchwy ze szczęką są odpowiedzialne nie tylko za wizualnie estetyczny wygląd zębów, ale również za jakość czynności związanych z przeżuwaniem pokarmów, zewnętrzny wygląd układu twarzy oraz prawidłowe utrzymanie higieny i zdrowia jamy ustnej.

Zęby nieprawidłowo ustawione w łuku są o wiele bardziej narażone na próchnice, paradontozę (co skutkuje chwianiem się zębów), powstawanie kamienia nazębnego oraz inne schorzenia przyzębia. Dzieje się tak dlatego, że uniemożliwia to dokładne szczotkowanie zębów. Bakterie, drobnoustroje oraz resztki pokarmowe, które zalegają w szczelinach międzyzębowych dość często prowadzą do zapaleń w jamie ustnej, powstawania powiększonych kieszonek zębowych, które skutkować mogą ropniami i torbielami. Odsłonięte szyjki zębów są przyczyną szybkiego psucia się stałych zębów oraz przymusu ich usunięcia. Dodatkowo, wady zgryzu mogą być przyczyną bólu głowy i szyi, a także zaburzeń związanych ze stawem skroniowo – żuchwowym oraz wad wymowy.

W przypadku wad zgryzu najlepiej skonsultować się z lekarzem ortodontą, który będzie w stanie zdiagnozować problem, dobrać sposób leczenia odpowiadający indywidualnym potrzebom pacjenta oraz zaproponować odpowiedni aparat ortodontyczny.

Aparaty ortodontyczne możemy podzielić na aparaty ruchome oraz stałe. Dużą zaletą aparatów ruchomych jest fakt, iż pacjent ma możliwość samodzielnego wkładania oraz wyjmowania go z jamy ustnej i może go nosić np. tylko w domu. Aparaty stałe zakładane są na dłuższy okres czasu i charakteryzują się bardzo dużą efektywnością. Stały nacisk aparatu skutkuje precyzyjnym prostowaniem nierówno ułożonych zębów i pozwala osiągnąć wręcz idealny i stały wynik w czasie od 1 do 2 lat.

Wiele wyspecjalizowanych placówek ortodontycznych w Krakowie oferuje leczenie na bardzo wysokim poziomie. Więcej informacji na temat ortodoncji można znaleźć np. wpisując w wyszukiwarkę internetową hasło; „ortodonta Kraków”.

fot. luxdentica.pl