Przed rozpoczęciem sezonu letniego czeka nas wymiana opon. Sprawa wydaje się bardzo prosta, jednak tylko z pozoru. Wybór opon letnich wcale nie jest taki łatwy. Na rynku producenci prześcigają się w coraz to nowszych modelach. Ogumienie różni się rozmiarami, bieżnikami i oczywiście ceną. W jaki sposób wybrać idealne ogumienie?

Przed przystąpieniem do kupna opon najpierw należy sprawdzić, jaki rozmiar będzie pasował do naszego samochodu. W tym celu musimy sprawdzić nasze koła i poszukać na nich numerów. Dlaczego rozmiar opon jest tak istotny? Ponieważ wiąże się to z bezpieczeństwem i pozwala na najlepszą współpracę opon z całym układem kierowniczym. Ma to też ogromne znaczenie w kwestii przyczepności auta do drogi.

Gdy już ustalimy, w jakim rozmiarze musimy kupić opony letnie, możemy przystąpić do poszukiwań. Na polskim rynku jest ogromna ilość różnych opon. Wszystko zależy od naszych upodobań i przede wszystkim od zasobności naszego portfela. Wiadomo, że najlepszej klasy opony są też najdroższe. Związane jest to z użyciem lepszych materiałów i lepszych rozwiązań technologicznych. W niektórych przypadkach zapłacimy również za markę.

Przy wyborze opon musimy też zwrócić uwagę na odpowiedni bieżnik. Mamy do wyboru trzy typy bieżnika: symetryczny, asymetryczny oraz kierunkowy. Opony z bieżnikiem symetrycznym najlepiej się nadają do aut o małej mocy, dla osób, które preferują spokojną jazdę. Bieżniki asymetryczne pozwalają na komfort cichej jazdy. Natomiast opony z bieżnikiem kierunkowym sprawdzają się najlepiej w samochodach o dużej mocy, dają najlepszą przyczepność i idealnie odprowadzają wodę, gwarantując bezpieczeństwo.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poszukać opinii w internecie, popytać znajomych o opinię. To może znacznie ułatwić nam wybór. Zastanówmy się czy będziemy jeździli bardzo dużo, czy czekają nas dalekie trasy. Jeśli będziemy mało używali samochód nie musimy kupować najdroższych opon letnich. Czynników wpływających na dobór opon jest kilka, jednak przede wszystkim powinniśmy kierować się bezpieczeństwem.