Każdy z nas słyszał o implantach zębowych kojarzących się z hollywoodzkim uśmiechem. Tymczasem okazuje się, że to rozwiązanie we współczesnej stomatologii jest stosowane coraz częściej z uwagi na większą dostępność, niezwykły komfort i estetykę, bezpieczeństwo i trwały efekt.

Sam implant to nic innego jak wykonana najczęściej z tytanu śruba, która podczas zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu, jest wprowadzona w miejsce korzenia zęba. Wcześniej lekarz implantolog dokonuje badania i ocenia stan jamy ustnej. Po wszczepieniu implantu dziąsło zostaje zaszyte, a pacjent w ciągu 3- 6 miesięcy czeka na kolejny etap leczenia, ten najbardziej widoczny: cześć protetyczną. Wówczas na wprowadzonej wcześniej śrubie umieszcza się koronę protetyczną lub inny rodzaj wypełnienia. Dopiero ten etap przynosi widoczne efekty lecznicze i estetyczne.

Co przemawia na korzyść implantów? Przede wszystkim fakt, że to najbardziej fizjologiczna metoda odbudowy brakujących zębów. Ujawnia się to najlepiej podczas żucia, gdy siły są przenoszone bezpośrednio na kość, tak jak w przypadku naturalnego zęba. Jedną z licznych zalet implantów, która podkreślają też specjaliści z dobrych klinik, tak jak w przypadku implanty zębowe kraków, jest maksymalny komfort pacjenta. Implant góruje nad ruchomymi (wyjmowalnymi) uzupełnieniami protetycznymi. Jego użytkownik nie musi martwić się o niedogodności podczas mówienia, jedzenia i innych normalnych aktywności.

Wiele osób zastanawia się, czy warto zajmować się ubytkami tylnych zębów, których na pierwszy rzut oka nie widać. Każdy stomatolog odpowie, że nie tylko warto ale i trzeba. Chodzi tu nie tylko o niewątpliwe względy estetyczne ale przede wszystkim zdrowotne. W przypadku ubytku dwa otaczające go zęby zaczynają się przechylać i tym samym zmienia się powierzchnia żucia. Może to prowadzić to sytuacji poważnych zaburzeń całego układu pokarmowego. Ubytek, który nie jest uzupełniony w odpowiednim czasie prowadzi tez do zaniku kości – i tu właśnie najlepiej sprawdza się implant, który może uchronić przed tym zdarzeniem. Pamiętajmy zatem, ze implanty zębowe to nie tylko estetyka i komfort, ale przede wszystkim zdrowie.

fot. Luxdentica