Coraz większy ruch na drogach sprzyja wypadkom i innym niebezpiecznym zagrożeniem komunikacyjnym. W związku z tym, coraz więcej osób decyduje się na wybór takiego modelu samochodu, który w jak największym stopniu zwiększyłby ich bezpieczeństwo na drodze. Jedną z takich firm jest Honda. Istniejąca na rynku od wielu lat przekonała do siebie rzesze zadowolonych kierowców. Oczywiście prace nad najlepszymi udogodnieniami trwają cały czas, aby wypełnić istniejące luki. Najnowsza z nich honda cr-v 2013, to przykład zastosowania wielu nowoczesnych systemów oraz układów zabezpieczeń, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa jazdy. Jako przykład można podać tradycyjnie ABS. Jednak bardziej zaawansowane technologie w tej dziedzinie to EDB (układ elektronicznego rozdziału siły hamowania), BA (układ wspomagania siły hamowania), VSA (system stabilizacji toru jazdy pojazdu), HSA (system wspomagania ruszania na wzniesieniu), TSA (system stabilizacji toru jazdy przyczepy) czy ESS (system włączenia świateł awaryjnych podczas nagłego hamowania).

Mówiąc o bezpieczeństwie nie można zapomnieć o pasach bezpieczeństwa. W tym przypadku przednie pasy zostały wyposażone w 2-stopniowe napinacze, co ma zwiększyć ich siłę przy wypadku. Niewątpliwym atutem współczesnych pojazdów są wmontowane poduszki powietrzne. Uratowały one życie wielu ludziom, co skłoniło konstruktorów do jak najlepszego wykorzystania ich działania. Stąd coraz częściej przy wyborze nowego samochodu, zwraca się uwagę na ilość poduszek powietrznych. Montuje się je nie tylko z przodu pojazdu dla kierowcy, lecz coraz częściej także dla pasażerów. Dlatego wyskakują one nie tylko z przodu ale także z boku samochodu. Dodatkowo, dostępne są także kurtyny powietrzne.

Niezwykle istotnym elementem jest montowanie fotelika dziecięcego, gdzie stosuje się nowoczesną technologię ISOFix. Nowością są także aktywne zagłówki, które mają za zadanie zminimalizowanie ryzyka odniesienia obrażeń kręgosłupa szyjnego w momencie najechania na samochód od tyłu. Jak więc widać, warto wybierać sprawdzone marki samochodów, które stawiają na bezpieczeństwo swoich pasażerów. A wiąże się ono coraz częściej z elektroniką, która kontroluje zachowanie kierowcy i moment zderzenia. Dlatego nie warto oszczędzać na zdrowiu, lecz wybierać takie modele, które posiadają wyższy wymiar bezpieczeństwa.

fot. Honda