Samochód jest najpopularniejszym środkiem transportu. W najlepiej rozwiniętych gospodarczo państwach na jedno auto przypada średnio 1,5 osoby. Ogromna popularność tego pojazdu wpływa na niewyobrażalne sumy, wydawane przez każdego kierowcę na stacjach benzynowych. Ludzie starając się zaoszczędzić środki pieniężne, próbują znaleźć odpowiedni sposób na zmniejszenie zużycia paliwa. Ilość spalania benzyny jest głównie zależna od sposobu jazdy danego kierowcy.

Różnego rodzaju energooszczędne oleje, skomplikowane modyfikacje i inne nieopatentowane metody nie wpływają na obniżenie spalania paliwa tak bardzo, jak odpowiednia i mądra eksploatacja pojazdu. Najodpowiedniejsza jest jazda z równomierną prędkością, podczas której kierowca w pełni kontroluje tempo poruszania się samochodu i przewiduje akcje, jakie zamierza wykonać, aby uzyskać nieprzerwaną płynność. Na zaburzenie odpowiedniej płynności jazdy wpływa nagłe hamowanie, niewłaściwe dozowanie gazu oraz nieodpowiednia zmiana biegów.

Bardzo ważnym aspektem ekonomicznej jazdy jest utrzymywanie auta na odpowiednio niskich obrotach silnika. Dodatkowo, aby uniknąć dużego zużycia paliwa, należy systematycznie serwisować samochód i usuwać powstałe usterki, ponieważ mogą one mieć duży wpływ na jazdę. Zaleca się sprawdzanie geometrii i ciśnienia opon. Aby zaoszczędzić dodatkowe pieniądze, należy pamiętać aby wyłączać silnik nawet przy najkrótszych postojach. Klimatyzacja jest kolejnym aspektem, który przyczynia się do zwiększenia zużycia paliwa. Jej działanie znacząca wpływa na eksploatację silnika, a co za tym idzie całej energii, jaką dysponuje pojazd.

Oszczędzanie na paliwie ma również pozytywny wpływ na środowisko, które jest w mniejszym stopniu obciążone przez groźne spaliny, jeśli zużycie benzyny w pojazdach jest mniejsze. Wielu producentów najnowszych samochodów zapewnia, iż ich pojazdy są gotowe do użytkowania od razu po uruchomieniu silnika. Jednak to nie oznacza, iż pracują one tak samo jak samochody, które znajdują się w ruchu przez dłuższy czas. Mechanicy uważają, że silnik wymaga odpowiedniego rozgrzania, aby przejść w tryb oszczędzania paliwa. Dodatkowym sposobem na oszczędność jest nieprzewożenie zbędnego ciężaru w samochodzie.

fot. Arkadiusz Bar