Zwycięstwem Diego Degasperi w Loli Zytek zakończyły się ostatnie w tym sezonie zawody FIA CEZ Hill Climb Trophy. Diego na 6600-metrowej trasie w północnych Wloszech w prowincji Udine wykręcił łączny czas dwóch podjazdów na poziomie 6.55.58 minuty. Tuż za Włochem do mety 35 Trofeo di Banca Cividale dotarł jego rodak Adriano Zerla w Oselli PA 21/s. Trzecie miejsce na podium zdobył Hermann Waldy w Loli B06/51.

Najlepszym Polakiem w stawce 206 zawodników okazał się Grzegorz Duda, który zwyciężył w klasie A3000+ i zajął 6 miejsce w grupie A. Grzegorz występem na północy Włoch przypieczętował drugi już w swojej karierze tytuł Mistrza FIA CEZ Hill Climb Trophy w grupie A, świętując po zakończonych zawodach.

Grzegorz Duda: Wspaniały wyścig, który przypieczętował już drugi tytuł Mistrza Europy FIA CEZ Hill Climb Trophy. Jeszcze na początku sezonu byłem niepewny wyniku, ale jak widać udało się i jestem z tego bardzo zadowolony. Trasa w Cividale była dla mnie w tym roku bardziej czytelna i szybsza. Ten wyścig jechałem już po raz drugi, a w zasadzie pierwszy, bo w ubiegłym roku zaliczyliśmy tu defekt skrzyni. W miniony weekend zdobyłem pierwsze miejsce w swojej klasie i szóste w grupie A. Nie było presji na szybkość lecz na dojechanie i potwierdzenie mistrzostwa.

– Cieszę się również z pierwszych kilometrów Bartka Wiśniowskiego, który zaliczył swój debiut w FIA CEZ Trophy. To bardzo utalentowany zawodnik, który z wyścigu na wyścig będzie jeździł coraz szybciej. Już za dwa tygodnie wybieramy się ekipą Duda Motorsport do Serbii na wyścig w Belgradzie. Tam treningowo wystartuje tylko Bartek, który potrzebuje jeszcze kilku występów w tym sezonie. Dziękuję bardzo moim wszystkim sponsorom za sezon 2012, wasza wiarę we mnie, co potwierdzam tytułem mistrzowskim.

– Podziękowania należą się również dla mojej rodziny, ekipy serwisowej Duda Motorsport i całego zespołu jaki był z nami we Włoszech. Bez pomocy mediów TVP Kraków i www.wyscigigorskie.pl, nie dałoby się przeprowadzić relacji z zawodów w tym sezonie za co bardzo dziękuję. Podziekowania również dla zespołu Team Promotion PR i Marketing Sportowy za obsługę medialną podczas rund FIA CEZ. Plany na nowy sezon powoli się krystalizują. Z pewnością będzie to CEZ ze względów czasowych i finansowych, ale chciałbym pojechać kilka rund w FIA Hill Climb Cup i Challenge, ale z ta decyzją musimy poczekać do nowego roku.

Drugim zawodnikiem ze znaczkiem PL w wynikach oficjalnych był Piotr Oleksyk startujący Renault Clio w klasie N-2000. Tarnowianinowi udało się w pierwszym zagranicznym występie zająć 6 miejsce w swojej klasie na bardzo skomplikowanej trasie, na której było ponad 60 zakrętów. Po sobotnich treningach wysoko w klasyfikacji grupy N znajdował się debiutant w wyścigach górskich Bartłomiej Wiśniowski. 19 latek niestety nie ukończył pierwszego niedzielnego podjazdu wyścigowego ze względu na awarię dyferencjału w jego Mitsubishi Lancerze Evo IX.

Bartłomiej Wiśniowski: To był mój debiut w tym sezonie. Po odwołanych zawodach w Kotorze, tym razem wszystko przebiegało dobrze, aż do momentu kiedy awarii uległ dyferencjał. Szkoda, podjazdów wyścigowych, bo czułem się na trasie z Cividale do Castelmonte coraz bardziej pewny. Z pewnością było dobrze jak na pierwszy raz, a same zawody bardzo mi się spodobały. Sama atmosfera włoskiego miejsca robi wielkie wrażenie. Ten start zawdzięczam mojemu tacie i firmom GARDBIS i Bramy Wiśniowski. W naszym serwisie oprócz dwóch Lancerów stanął symulator wyścigowy, na którym kibice mogli spróbować swoich sił.

– Cała organizacja wyszła naprawdę świetnie. Rozdałem pierwsze autografy, a pierwsze zdjęcia z trasy powędrowały w Internet. Sam odcinek 6600 m był wymagający, z pewnością trudniejszy niż w Czarnogórze bo miał ponad 60 zakrętów. Z pewnością z Włoch wywiozę dobre wspomnienia o przyjemnych, ciekawych zawodach i szybkiej trasie. Teraz szykujemy się z Duda Motorsport na wyjazd do Serbii już 27 i 28 października na zawody podczas których chcemy potrenować przed kolejnym sezonem. Dziękuję moim nowym kibicom, zespołowi Duda Motorsport, ekipie portalu www.wyscigigorskie.pl, TVP Kraków i Team Promotion PR i Marketing Sportowy za występ podczas 35 Trofeo di Banco Cividale.

Zawody rozgrywane były w bardzo zmiennych warunkach. Sobota to bardzo niska temperatura i opady atmosferyczne. W niedzielę zawodnicy ścigali się w temperaturze około 20 stopni przy promieniach słonecznych. Na trasie pojawiło się również wielu kibiców, którzy dopingowali również polskich kierowców.