Palenie szkodzi zdrowiu. Wie o tym każdy. Mimo, że świadomość wśród społeczeństwa dotycząca negatywnych skutków palenia jest duża, to jednak ogromna siła nałogu nie pozwala z paleniem zerwać. elektroniczne papierosy mogą być zdrowszą i znacznie tańszą alternatywą dla prawdziwych papierosów. I mimo, że są to podstawowe argumenty przemawiające na korzyść e-palenia, to niestety dopatrzeć można się także wielu wad tych elektronicznych urządzeń, a co za tym idzie, można usłyszeć szereg negatywnych opinii na temat elektronicznego palenia.

Elektroniczne papierosy mają więc i zalety i wady. Tak, jak już było to wcześniej wspomniane – elektroniczne papierosy są bez dwóch zdań zdrowsze, niż papierosy analogowe. Przemawia za tym fakt, że nie dostarczają do organizmu tysięcy szkodliwych substancji, które niszczą zdrowie.

Ponadto po kilku tygodniach palenia elektronicznego poprawia się kondycja palacza. Znika uciążliwy kaszel, poprawia się oddech, stabilizuje się ciśnienie krwi. Nie sposób nie wspomnieć także o tym, że poprawia się wygląd skóry, na zębach i palcach nie osadza się żółty osad. Kolosalnym argumentem e-palenia jest fakt, że ono nie śmierdzi. Z elektronicznego papierosa nie wydziela się śmierdzący dym, a tylko bezzapachowa para wodna. Z pewnością taki aspekt doceni najbliższe otoczenie e-palacza.

Elektroniczne papierosy oznaczają także niskie koszty. W przypadku palenia prawdziwego jest zupełnie inaczej. Co prawda koszt zakupu e- papierosa jest dość duży(od 150 złotych wzwyż), ale zwraca się on już po kilku dniach, biorąc pod uwagę, że nałogowy palacz wydaje na paczkę papierosów około 12 złotych dziennie.

E-papierosa można zapalić w każdym miejscu publicznym. Jak na razie nie ma żadnej ustawy, która by tego zabraniała. Elektroniczne papierosy, to jednak nie tylko same zalety. Wad jest w sumie niewiele, ale są znaczące i wspomnieć o nich trzeba. Po pierwsze, mimo, że urządzenia te nie podają organizmowi ogromnych ilości substancji rakotwórczych, to zawierają nikotynę, która niestety jest substancją silnie uzależniającą i doprowadzającą do szeregu chorób. Czyli elektroniczny papieros ma (choć nie wiadomo jeszcze w jakim stopniu) negatywny wpływ na organizm.

Przeciwnicy e-palenia twierdzą, że elektroniczny papieros nigdy nie zastąpi prawdziwego, choćby z tego względu, że nie daje on takiej mocy, jak prawdziwy papieros. Chodzi w głównej mierze o to, że podczas zaciągania się e-papierosem nie czuje się tzw.”kopa” w gardle. Jest to jeden z najsilniejszych argumentów, który ma wpływ na to, że trudno jest zamienić prawdziwe palenie na inhalację.

Bo trzeba wspomnieć o tym, że e-palenie, to dostarczanie nikotyny do organizmu metodą inhalacji. Ci, którzy użytkują te urządzenia mówią, że potrzeba naprawdę silnej woli i czasu, by móc przestawić się z normalnego palenia na elektroniczne. Taka niedogodność ma jednak swoje dobre strony, bo prowadzi do skutecznego pożegnania się z nałogiem. W Polsce przebadano 900 e-palaczy i stwierdzono, że 2/3 z nich rzuciło palenie zaraz po tym, jak przestawili się z prawdziwego papierosa na elektronicznego. Elektroniczne papierosy można więc uznać za bardzo dobry sposób walki z nałogiem.

Wadą elektronicznego papierosa jest także to, że w związku z tym, że jest produktem dość nowym, to nie jest niezawodny. Ma wady techniczne, nad którymi cały czas pracują producenci. Jedną z takich technicznych wad jest samoczynne włączanie się e-papierosa, co skutkuje szybkim wyczerpywaniem akumulatora.

Podsumowując wszystkie wady i zalety można stwierdzić, że elektroniczne papierosy są bardzo ciekawą alternatywą dla tych prawdziwych, ale czy zawładną nimi całkowicie? Jak na razie nie zanosi się na to. Prawdziwe papierosy wciąż są chętnie kupowane i tylko nieliczni palacze przekonują się do elektronicznego palenia. Dlaczego tak jest? Być może chodzi w głównej mierze o niską świadomość pozytywów, jakie niesie elektroniczny papieros w porównaniu z tym prawdziwym. Być może chodzi o to, że e-palenie jest zdrowsze tylko w teorii.

Wszak nie ma na tą chwilę badań, które potwierdzałyby, że elektroniczny papieros jest w stu procentach zdrową alternatywą dla prawdziwego palenia. Na rzetelne odpowiedzi trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Jak na razie jest to swego rodzaju nowość na rynku, a wiadomo, że nad żadną nowością nie da się jednoznacznie wypowiedzieć, nie mając wielu badań, ankiet, rozmów itp. Jedyne, co jest pewne, to fakt, że elektroniczne papierosy nie oznaczają tylko samych zalet.

fot. ezakupik.pl