W rajdzie Dakar występują dwie klasy samochodów ciężarowych T4 i T5. Klasa Truck, znana jako “Camions” lub “Lorries”, składa się z pojazdów, których waga przekracza co najmniej 3.500 kg (7.716 funtów). Pierwsze zawody w tej klasie odbyły się w roku 1980 i wygrał je Ataouat z Algierii w samochodzie Sonacome. Niekwestionowanym królem, klasy samochodów ciężarowych jest Vladimir Chagin, który ma na swoim koncie największą ilość zwycięstw w historii rajdu Dakar, swoim Kamazem wygrał 7 razy kategorię Trucks.

Ciężarówki klasy T4 biorą udział w konkursie i są liczone w klasyfikacji generalnej rajdu, natomiast ciężarówki T5 są wsparcia dla całego rajdu, co najczęściej oznacza, że podróżują od obozu do obozu i wspierają pojazdy uczestniczące w zawodach. Również w określonych przypadkach ciężarówki T4 mogą udzielać pomocy w trakcie trwania odcinków specjalnych, ale warunkiem jest to, że pojazdy te muszą posiadać odpowiednią homologację, dla tego typu czynności. Klasa T4 dzieli się dodatkowo na dwie podklasy – T4.1 klasa obejmuje wszystkie ciężarówki produkcyjne oraz T4.2, która to klasa obejmuje wszystkie zmodyfikowane ciężarówki. Ciężarówki klasy T5 nie muszą być homologowane.

Klasa T4 na początku została stworzona z samochodów, które są produkowane w większości przez gigantów światowej produkcji ciężarowych samochodów, takich jak: MAN, DAF, Mercedes-Benz, Unimog, Renault Kerax, SCANIA, IVECO oraz GINAF. Choć wygląd mają podobny do standardowych samochodów ciężarowych to na pewno nie są to pojazdy, które mogą obsługiwać transport krajowy i międzynarodowy. W 1980 roku, silna rywalizacja między DAF i Mercedes-Benz doprowadziła do powstania pojazdów, które były napędzane dwoma silnikami o mocy przekraczającej ponad 1000 KM (750 kW). Później firmy ze wschodu Tatra i Kamaz zaczęły brać na poważnie udział w wyścigu. Po roku 2000, odnowiony konkurs w klasie ciężarówek rozpoczął się od rywalizacji między DAF, Tatra, Mercedes-Benz i Kamaz.

fot. pnt.pzm.pl