Michał Broniszewski, Philipp Peter i Daniel Zampieri w samochodzie Ferrari 458 Italia wygrali w piątek po południu pierwszy wyścig na torze Yas Marina w Abu Dhabi, ale wyjątkowy pech pozbawił ich szansy na zwycięstwo w 12-godzinnej rywalizacji.

Polsko-austriacko-włoska załoga zespołu Kessel Racing okazała się najlepsza w pierwszej części piątkowych zawodów dzięki bardzo szybkiej i równej jeździe całej trójki kierowców, a także perfekcyjnej strategii. Broniszewski, Peter i Zampieri osiągnęli metę z wyraźną, blisko 40-sekundową przewagą nad najgroźniejszymi rywalami.

Po półtoragodzinnej przerwie wznowiono rywalizację. Philipp Peter w biało-czerwonym Ferrari z numerem 3 objął prowadzenie, ale wkrótce stracił jedno miejsce, wyprzedzony przez Giammarię Bruniego. Austriak zakończył swoją zmianę z kilkusekundową stratą do lidera, ale też z uszkodzonym splitterem z przodu samochodu. Naprawa oznaczała stratę niemal 5 okrążeń i spadek na ósme miejsce. W końcówce wyścigu przy sztucznym świetle udało się odrobić 2 pozycje i trójka Kessela finiszowała na szóstej pozycji, piątej a klasie GT3.

Mieliśmy wielką szansę na zwycięstwo, ale wyjątkowy pech dał znać o sobie – skomentował Michał Broniszewski. – Chyba nikt nie ma wątpliwości, że gdyby nie defekt, walczylibyśmy o zwycięstwo po 12 godzinach rywalizacji. Szkoda, ale biorąc pod uwagę znakomitą obsadę piątkowych zawodów, wynik należy ocenić jako całkiem zupełnie dobry.

Klasyfikacja wyścigu GULF 12 HOURS:
1. Gaetano Ardagna/GianmariaBruni/Toni Vilander, Ferrari 458 Italia, 309 okr.
2. Alex Popow/Ryan Dalziel/Pierre Kaffer, Ferrari 458 Italia, +25,192
3. JeroenBleekemolen/Sebastian Bleekemolen/Emilio DiGuida, Porsche 997 GT3 R, +1.24,833
4. Steve Wyatt/Maurizio Mediani/Michele Rugolo, Ferrari 458 Italia, -2 okr.
5. Alessandro Latif/Juma Ali al-Dhaeri/Ivan Bellarosa, Wolf GB08, -4 okr.
6. Michał Broniszewski/Philipp Peter/Daniel Zampieri, Ferrari 458 Italia, -4 okr.
7. Kola Aluko/Thomas Kemenater/NikiCadei, Ferrari 458 Italia, 10 okr.
8. StephaneSarrazin/Nicolas Minassian/EnzoPotolicchio, Ferrari 458 Italia, -10 okr.
9. Sean Patrick Breslin/Vimal Mehta/Khaled al-Qubaisi, Mercedes SLS AMG, -11 okr.
10. Martin Lanting/Louis Machiels/NiekHommerson, Ferrari 458 Italia, -14 okr.