Automobilklub Małopolski, organizator finałowych rund Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, które rozegrane zostaną w najbliższy weekend 22 i 23 września, opublikował listę zgłoszeń 38. Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego, na której widnieje 90 zawodników. Zawody zaliczane do mistrzostw Polski oraz Słowacji, rozegrane zostaną na 4688-metrowej trasie z Wujskiego do Tyrawy Wołoskiej.

Podczas GSMP Załuż kibice zobaczą plejadę najlepszych kierowców, ścigających się pod górę oraz najmocniejsze czteronapędowe samochody w Polsce, których będzie aż 30. Oprócz krajowych zawodników w Załużu pojawi się grupa 15 Słowaków. Część z naszych południowych sąsiadów zgłosiła się również do polskiego czempionatu. – Załuż to jeden z moich najbardziej ulubionych wyścigów. Raz mam bardzo blisko do Sanoka, a dwa mój główny sponsor posiada swoją siedzibę właśnie w Sanoku, 20 km od trasy wyścigu i jest jego głównym sponsorem. To typowy wyścigowy odcinek, który wydaje się bardzo prosty, a tak naprawdę wymaga dobrej techniki i szybkiego samochodu – mówi Marcin Kózka, zawodnik klasy A-1600.

Listę zgłoszeń otwierają dwa single seatery Roberta Steć (Dallara) i Tomasza Szewczyka (Promot). Najliczniejszą klasą podczas ostatniego starcia w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski będzie Open+2000, czyli potwory startujące w górach, w której zobaczymy 14 samochodów. Tu nie zabraknie lidera klasyfikacji generalnej Tomasza Nagórskiego (Subaru), Tomka Mikołajczyka (Lancer Ultraleggera), Andrzeja Szepieńca, Mariusza Steca, który jest rekordzistą bieszczadzkiej trasy.

Marcin Bełtowski pojawi się w Subaru, Aleksander Michałowski powraca w Różowej Panterze, Michał Sowa wystartuje Lancerem Evo IX, a Piotr Soja po testach na Torze Poznań Lotusem Exige. Zobaczymy również dwa historyczne samochody w najmocniejszej grupie. Artur Rowiński przywozi Audi Quattro, natomiast Adrian Nuszczyński Lancie Deltę Integrale Evo. Tomasz Gajewski startujący pod pseudonimem Okruch, wystartuje dobrze znanym Seatem Leonem Supercopa. Kibice zobaczą również po raz drugi w Polsce Forda Fiestę Cosworth Martina Koisa oraz dwie Skody Octavie WRC Michala Kovalcika seniora jak i juniora.

Zawody w okolicach Sanoka są bardzo ciekawe. Każdy będzie chciał powalczyć po raz ostatni w tym sezonie i rozstrzygnięcia mogą być ciekawe. To trasa gdzie jest bardzo szybko, a auto musi być mocno napompowane. Oglądałem onboardy z poprzednich lat i pierwsze co rzuca się w oczy to ta długa prosta po starcie. Tam an końcu jest grubo ponad 200 km/h i mocne dohamowanie. Trzeba będzie przytrzymać nerwy na wodzy i zaprezentować się z jak najlepszej strony – mówi Artur Rowiński, kierowca Audi Quattro Open+2000.

Klasa RWD to trzech zawodników, Ryszard Żyszczyński w BMW E36, jego konkurent Sergio Azzini w Ferrari 355 Challenge oraz debiutant Bartłomiej Adamczyk. Ulubieniec podkarpackiej publiczności, mistrz jazdy pokazowej Igor Drotar wystartuje Skodą Fabią WRC. Identycznym samochodem pojawi się Jan Milon. W grupie A z samochodami WRC powalczą Grzegorz Kozioł w Lancerze Evo oraz Peter Liptak. N-kowym Lancerem w Załużu pojawi się Igor Widłak. Ze Słowacji przyjadą dwa Subaru S+2000 Ctirada Rozum i Ernesta Misley.

Do puli najmocniejszych samochodów należy zaliczyć historyki powyżej 2000 cm3 – Forda Escorta Jerzego Golębiowskiego, Lancię Deltę Rafała Szumca, Nissana Pulsar debiutanta Arkadiusza Ostaszewskiego oraz Porsche 928 Mariana Czapki. Debiut podczas 13 i 14 rundy GSMP Załuż 2012 zanotuje Wojciech Bełtowski za kierownicą Audi Quattro. Oprócz super mocnych samochodów nie zabraknie też historii polskiej motoryzacji. Do Załuża wybierają się dwa Fiaty 126p, które robią za każdym razem wielką furorę wśród kibiców. Zobaczymy również Saaba 96 i Skody 130 oraz 200.

W ośce lider Roman Baran będzie ścigał się z 6 zawodnikami – Tomaszem Senkowskim, Rafałem Grzywaczykiem, Miroslavem Sutlakiem, Bohumirem Cambalikiem, Tomasem Mady oraz Tomaszem Strozikiem w Fiacie SC o pojemności 1800 cm3. W grupie aut do 2000 cm3 zobaczymy aż 15 samochodów, z czego 7 w grupie A oraz 8 w grupie N. Na zawodach pojawią się liderzy tej klasyfikacji Piotr Oleksyk, Janusz Jania oraz Radosław Ćwięczek z N-ki oraz Teodor Kocur, Michał Bochenek oraz Grzegorz Musz.

W imieniu organizatora serdecznie zapraszam wszystkich kibiców na trasę 38 Bieszczadzkiego Wyścigu Górskiego do Załuża 22 i 23 września – mówi Marcin Fiejdasz, dyrektor zawodów. – Tym razem kończymy sezon Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski w doborowym towarzystwie i frekwencji 90 zawodników, co nas bardzo cieszy, a bardziej powinno ucieszyć motomaniaków, którzy zjadą na Podkarpacie. Oczywiście jak co roku przygotowaliśmy punkty gastronomiczne na trasie wyścigu oraz pokazy, które kibice będą mogli zobaczyć w przerwach między wyścigami.

fot. Arkadiusz Bar