Rekordowa frekwencja zawodników czeka na wszystkich kibiców i fanów motorsportu podczas zbliżającego się weekendu w słowackich Banovcach, gdzie rozegrane zostaną rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Na trasie o długości 3700 metrów z miejscowości Uhrovec koło Banovców nad Bebravou na szczyt Jankov Vrsok konkurować będzie odpowiednio 62 polskich, 64 słowackich oraz 11 kierowców z Czech, Chorwacji, Węgier oraz Austrii. Polacy już po raz ósmy pojadą na słowackiej trasie wyścigu górskiego.

Oprócz zawodów mistrzostw Polski, podczas weekendu w Banovcach na trasie pojawią się zawodnicy FIA CEZ Hill Climb Trophy, FIA CEZ Historic oraz zawodnicy mistrzostw Słowacji. Zawody rozgrywane co roku w pierwszy weekend sierpnia przyciągnęły na start samochody single-seater Ericha Achsa w formule Opel Lotus, Roberta Steć w Dallarze F398, a także Frantisek Kmet w formule Ester i Tomasz Szewczyk w formule Promot III.

Kibice i fani motorsportu zobaczą ponad 30 samochodów 4×4, w tym auta seryjne grupy N, auta grupy A oraz najmocniejsze potwory E1+2000. Wśród pretendentów do wygranej zobaczymy lidera GSMP Tomasza Nagórskiego w Subaru, drugiego w stawce Tomasza Mikołajczyka w Lancerze Ultraleggera, Andrzeja Szczepieńca w Lancerze, Marcina Bełtowskiego w Subaru, Mariusza Steca w Lancerze, a także Michałowskiego w Lancerze Pink Panther, Michała Sowę i Igora Widłaka w Lancerze, Artura Rowińskiego w Audi Quattro oraz Piotra Soję w Lotusie, Ryszarda Żyszczyńskiego w BMW klasy RWD, który pojedzie razem z Rafałem Szeblą, również BME E36.

Z pewnością ton rywalizacji na Słowacji nadawać będzie mocna ekipa z Martinem Koisem na czele w Fordzie Fiesta Cosworth. Wspomoże go ekipa czterech aut WRC – Igora Drotara i Jana Milona, którzy pojadą Fabiami WRC oraz Michal Kovalcik senior oraz Michal Kovalcik junior w Octaviach WRC. Grupa N to liderzy – Rafał Grzesiński, Waldemar Kluza i Damian Łata w Lancerach oraz Wojciech Bełtowski w Subaru. Nie zabraknie też rewelacji GSMP Sienna – Piotra Oleksyka w Renault Clio.

W historyku walkę stoczy Jerzy Gołębiowski w Fordzie Escort Cosworth, którego gonić będzie z pewnością Piotr Ostrowski w BMW M3. Do walki przyłącza się Rafał Szumiec w Lancii Delcie. W HS zobaczymy też Porsche 928 Mariana Czapki. Ciekawostką dla polskich fanów będzie Steyr Puch Austriackiego zawodnika Jurgena Pachteu oraz identyczny pojazd Christiana Holzera.
Jaroslav Baranek pojawi się w Ferrari 308 GT4, a Josef Michl w Porsche 911 RS.

Grupa A to powrót Andrzeja Papamichalisa, który powalczy z Grzegorzem Koziołem oraz Skodami WRC Drotara i Milona. Tu zobaczymy po długiej przerwie Ewę Wojtowicz w Citroenie C2R2Max oraz lidera A-1600 – Marcina Kózkę w Peugeocie 106. Do Banovców przyjedzie również Grzegorz Duda, który w tym sezonie walczy w FIA CEZ Hill Climb Trophy. Do grupy A, o pojemności do 2000 cm3 zgłosiło się w polskim GSMP dwóch Słowaków – Leffler Csaba w Renault Megane Coupe oraz Martin Kysucky w Seacie Ibiza TDi.

W polskiej ośce zobaczymy trzech zawodników. Lidera Romana Barana, który powalczy również o słowackie punkty, Rafała Grzywaczyka w Hondzie CRX oraz Tomka Senkowskiego w Renault Clio. Do klasy E-2000 zgłosił się też Bohumir Cambalik w Peugeocie 207, który powalczy z zawodnikami w GSMP. Już od piątku 3 sierpnia, kibice będą mogli przyglądać się samochodom, które w sobotę i niedzielę pojawią się na trasie z Uhrovca na szczyt Jankov Vrsok.

fot. Arkadiusz Bar