Po raz pierwszy w historii Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski pojawia się na słowackiej trasie wyścigu górskiego na szczyt Jahodnej koło Koszyc. Już w dniach od 8 do 10 czerwca polscy zawodnicy GSMP pojawią się podczas III i IV rundy na 4570 m odcinku, o różnicy wzniesień 199 metrów. Od dzisiaj znamy pełną listę zgłoszonych zawodników do Mistrzostw Polski, Słowacji, FIA International Hill Climb Challenge oraz FIA Hill Climb Cup. Lista zgłoszeń obejmuje 104 zawodników z Polski, Słowacji oraz Węgier i Czech. Kibice zobaczą 47 polskich zawodników, oraz Słowaków, którzy zgłosili się do naszej klasyfikacji GSMP.

Z czołówki na starcie pojawia się samochody E1 – Ford Focus Martina Kois, Lancery Steca, Mikołajczyka, Michałowskiego i Szepieńca, Subaru Impreza Beltowskiego, dwa Audi Quattro Jozefa Beresa juniora oraz Artura Rowińskiego, Skoda Octavia WRC Michała Kovalcika, Subaru Imprezy WRC Tomka Nagórskiego powracającego do ścigania w górach oraz Jana Liptaka. W najmocniejszej klasie zobaczymy również trzy BMW, Ferrari 355 Challenge i Porsche 911 oraz mazdę 323 GTR i Opla Michl.

W kategorii II, walkę stoczy jeden Polak, Robert Steć w Dallarze. Oprócz Roberta pojawią się szuflady oraz formuły Estera MTX Frantiska Kmet, Skoda F99 Rolanda Mogyoros, Jiri Svoboda z Czech przywozi Radicala a jego krajan Vaclav Janik Lole B02/50. Nie zabraknie Ericha Achs w formule Opel Lotus. W polskiej klasyfikacji zobaczymy Słowaków – Jozefa Kriska w E1-2000 który pojedzie Skoda Fabią, Jan Milon w A+2000 na Skodzie Fabii WRC oraz Vladimir Hudy w Renault Clio RS klasy N-2000.

Listę otwiera Konrad Tadla w Fiacie 126p klasyfikowany w HS-750. W polskim historyku pojedzie 15 samochodów z Koczeskim, Gołębiowskim i Ostrowskim na czele. W grupie N walczyć będą Rafał Grzesiński, Waldemar Kluza i Damian Łata wszyscy w Mitsubishi Lancerach oraz Oscar Azzini w Subaru Imprezie WRX oraz Wojciech Bełtowski w Imprezie. W N-2000 zobaczymy pięciu zawodników – Piotra Oleksyka i Marka Czudek w Renault Clio, Jacka Madziara w BMW i Janusza Janię w Alfie. W N-1600 zgłosił się Krzysztof Siwek na Hondzie Civic.

Grupa A, to lider klasyfikacji po Korczynie Andrzej Papamichalis na Lancerze, debiutant Grzegorz Kozioł, którzy powalczą z samochodem WRC. W klasie do 2000 cm3 kibice zobaczą Teodora Kocura i Michała Bochenka. Marcin Kózka powalczy z Wojtkiem Gieral w A-1600, a Tomek Zawada z Mariuszem Rajner w A-1150. W grupie Open do 1600 cm3, wystartuje powracający na górskie trasy Filip Lewandowski w Hondzie Civic. Dalej Roman Baran w Clio, Tomek Senkwoski i Rafał Grzywaczyk w Hondzie CRX.

W klasie RWD zobaczymy ponownie Ryszarda Żyszczyńskiego w BMW i Sergio Azziniego w Ferrari 355 Challenge. Podczas całych zawodów na Tarsie pojawi się aż 36 cztero napędowych samochodów i 6 formuł. Oczywiście nie zabraknie dobrze znanego polskim kibicom Igora Drotara w Skodzie Fabii WRC oraz Petera Jureny w Lancerze N+2000.

fot. Arkadiusz Bar